Stálá expozice

Expozice věnovaná „tradici“ podává svědectví o jedinečných hodnotách a postojích značky. Každý pár automobilů z celkem šesti skvostů značky ŠKODA z různých období a tříd, jakož i exponáty, dokumenty a faksimile vypovídají o třech hodnotách značky: hrdost, každodennost a výzva. Ty jsou pro rozvoj společnosti charakteristické dodnes. Dohromady tím vzniká uvolněná a pestrá expozice nabízející mnoho úhlů pohledu. Ať už se jedná o automobil určený pro hlavu státu, vozy pro široké vrstvy obyvatelstva či o závodní speciály – málokterá značka disponuje tak širokým repertoárem jako ŠKODA.

Hrdost na značku

První vitrína poukazuje na význam značky pro svůj domov – Českou republiku. Značka ŠKODA do celého světa šíří nejen své jméno, ale i dobrou pověst celé České republiky, je synonymem mezinárodního úspěchu a vysokého uznání této země s bohatou průmyslovou tradicí. Zaměstnanci, přátelé, fanoušci, v podstatě všichni Češi, jsou o přednostech značky ŠKODA přesvědčeni.

Každodenní život

Další část expozice ukazuje všudypřítomnost značky ŠKODA v České republice. ŠKODA ovlivňuje obraz českých silnic jako žádná jiná značka, ŠKODA je značka pro lidi v České republice. Mezi vozy pro „všední den“ najdete v muzeu modely ŠKODA Popular 995, a ŠKODA 125L. “Věci získávají svou pravou krásu teprve vztahem k našemu životu,“ řekl český publicista Jiří Mucha a tento jeho citát uvozuje druhou vitrínu. Popular 995 byl vyráběn v letech 1939 až 1946 a vyznačoval se revolučně lehkou a cenově výhodnou koncepcí. S ním se splnil dlouholetý sen o lidovém voze.

Výzvám vstříc

Třetí důležitou částí jsou výzvy. ŠKODA se tradičně staví k novým úkolům čelem, od vývoje nových vozů, přes extrémní jízdy, až po motoristický sport – ve společnosti ŠKODA je možné vše. Mimořádnou pozornost věnuje expozice 114 leté sportovní historii značky. Jádrem třetí sekce  je téma Motorsport. Už 114 let je ŠKODA úspěšná v motoristickém sportu. Četné sportovní úspěchy tu zastupují dvě soutěžní legendy značky. Téma ilustruje citát českého olympijského vítěze Emila Zátopka: „Když nemůžeš, přidej.“

Příběh ŠKODA

Nosným pilířem úspěšné historie značky ŠKODA jsou její zaměstnanci. Často pro společnost pracují už po několik generací, jako například rodina Mulačova: pět členů rodiny, tři generace, ale jen jeden zaměstnavatel. Karel, pracoval dlouhá léta jako strojní zámečník ve společnosti ŠKODA, jeho žena Miloslava jako chemická laborantka. Syn Karel dnes pracuje jako odborník na bezpečnost vozu. A v jejich stopách jde i třetí generace: vnuk Karel je mechatronikem pro vozy značky ŠKODA, vnučka Tereza studuje ŠKODA AUTO Vysokou školu.
Jedinečné historické vozy, originální dokumenty zakladatelů firmy, filmy a dokumenty z dob počátků automobilismu – to vše a ještě mnohem víc naleznete v expoziční části „Evoluce“. Sekce o rozloze 845 m² tvoří největší samostatnou část nového ŠKODA Muzea. Zve návštěvníka na fascinující cestu 120 letou historií automobilky ŠKODA. Do „Evoluce” lze nahlédnout také skrze prosklenou stěnu z podloubí.

Milníky - od jízdního kola až po VisionD

​ŠKODA VISION D (2011)
L&K motocykleta typ B (1902)
Kola se vyráběla v různých provedeních: pro dámy, pro pány, pro silnější jezdce a špatné cesty apod.
Podmínky pro užití fotografií
L&K – Škoda 110 (1929)
Vozy vyráběné v druhé polovině 20. let 20. století nesly na chladiči obě loga, jak Laurin & Klement, tak Škoda.
Podmínky pro užití fotografií
Škoda 1000 MB typ 990 (1966)
Osobní automobil s motorem vzadu. Vyráběn v letech 1964 – 1969, všech „tisícovek“ vyrobeno cca 440 tis.
Podmínky pro užití fotografií

Uprostřed expozice ukazuje produktová chronologie vývoj značky na nejdůležitějších milnících. Hrdě se zde prezentují vozidla, které značku ovlivnila a stále ještě ovlivňují: od jízdního kola, kterým vše začalo, až po moderní designovou studii VisionD. Čtrnáctičlenný soubor vozidel, který je přiřazen k jednotlivým epochám a vývojovým fázím značky, je uspořádaný do dvou řad od nejstaršího k nejmladšímu, s přímou návazností na současnost.

Restaurátorská dílna na historickém místě

Výroba a restaurování vozů je hlavní náplní expoziční části „Preciznost“. Expozice názorně přibližuje precizní restaurování historických automobilů od nálezového stavu až po perfektního veterána.„Preciznost“ se zabývá dvěma hlavními tématy: Restaurování návštěvníkům umožní nahlédnout do fascinujícího světa automobilových veteránů a výroba naproti tomu ukazuje styčné body mezi historickou a dnešní výrobou automobilů – a to přímo v historické tovární hale zakladatelů firmy Laurin & Klement.
Multimediální pohled do historie a současnosti výroby automobilů v Mladé Boleslavi umožňuje druhé hlavní téma „Preciznosti”. Kolébka českého automobilového průmyslu ožívá ve velkých albech formátu A2. Tato chronologicky řazená alba obsahují fotografie ze závodu, doplněné o další informace.

Kino s projekční plochou o velikosti 12 x 2,80 m promítá filmy týkající se historické, ale především současné výroby. V kině je 54 míst. Současné výrobní provozy jsou k vidění po objednání v rámci komentované prohlídky.


 

Technická galerie - historie technického pokroku

Téměř celou délku sálu tvoří prosklená stěna směrem do ulice, kterou vyplňuje takzvaná galerie techniky. Automobilové milníky doplňuje dlouhý, rozšiřující se pracovní stůl a v paralelní chronologii ukazuje historii technického vývoje značky ŠKODA.

Galerie nabízí především technické exponáty: automobilové součásti – řadu motorů, zapalování, podvozek, světla, klikové hřídele a k tomu kovací nářadí. Mimoto je součástí expozice i letecký motor. Je zde vidět, kolik dnes široce využívaných inovací bylo zavedeno inženýry ŠKODA.