PRAGASÓN

PRAGASÓN

LATIN & JAZZ II

Tematický cyklus 2022

ŠKODA Muzeum pro své posluchače připravilo pokračování tematického cyklu LATIN & JAZZ II. Přijďte si vychutnat chvíle, kdy se potkají živelné rytmy Latinské Ameriky s jazzovými harmoniemi Evropy a tradiční kubánskou hudbou. Zprostředkují vám je špičkoví čeští a zahraniční hudebníci. Věříme, že vás tato nabídka zaujme a při kvalitní hudbě strávíte příjemné chvíle.

Předprodej vstupenek online nebo na recepci ŠKODA Muzea denně od 9:00 do 17:00.

6. června 2022 od 19:00 MARTA TÖPFEROVÁ LATIN TRIO (ČR, Chile, Argentina)

Sál L&K Forum, stolové uspořádání. Vstupné 320,-Kč.

21. září 2022 od 19:00 PRAGASÓN (ČR, Kuba)

Sál L&K Forum, stolové uspořádání. Vstupné 300,-Kč.

MARTA TÖPFEROVÁ LATIN TRIO (ČR, Chile, Argentina)

6. června 2022 od 19:00

MARTA TÖPFEROVÁ LATIN TRIO (ČR, Chile, Argentina)

… latinskoamerické a autorské písně

Latin trio zpěvačky Marty Töpferové, chilského písničkáře Alejandra Soto Lacoste a argentinského multiinstrumentalisty Gaba Naase se věnuje bohaté tradici latinskoamerických písní. Jejich repertoár se skládá z rytmů a stylů jako chilská cueca, argentinská chacarera a zamba, venezuelské joropo a vals, andské huayno i výběru autorských písní. Ojedinělý sametový hlas Marty Töpferové s vlastním doprovodem na venezuelské cuatro a perkuse spolu s autentickým doprovodem Alejandra Soto Lacoste a Gaba Naase je vskutku kombinace, která přenese posluchače do nevšední a temperamentní hudební krajiny.

Marta Töpferová – zpěv, cuatro, perkuse

Alejandro Soto Lacoste (Chile) – kytara, 12strunná kytara, akordeon, klavír, zpěv

Gabo Naas (Argentina) – kytara, mandolína, basa, klarinet, zpěv

Marta Töpferová je jednou z nejzajímavějších zpěvaček a písničkářek své generace. V mládí zpívala osm let klasickou a lidovou hudbu ve sborech v Čechách a ve Spojených státech. Po emigraci do USA v roce 1987 se naučila plynně̌ španělsky a prosadila se jako osobitá umělkyně̌ a skladatelka latinskoamerické hudby. London Times popsal Martu jako „jednu z nejpůvabnějších interpretek lidové hudby Latinské Ameriky“. Martin hluboký hlas, lyrické písně a unikátní doprovod na čtyřstrunné cuatro a kytaru zaujaly posluchače po celém světě̌. Etablovala se na hudební scéně̌ v New Yorku a spolupracuje s nejlepšími hudebníky z oblasti latiny, jazzu i vážné hudby a tato zkušenost se odráží v jedinečném stylovém mixu její vlastní tvorby. V roce 2012 se vrátila do Čech a je mezinárodně uznávaná jako jedna z čelních představitelek tzv. worldmusic.

Chilský písničkář a multiinstrumentalista Alejandro Soto Lacoste je předním hudebníkem chilské hudební scény. Studoval hru na klavír, kytaru, akordeon a zpěv. Také vystudoval kontrapunkt, harmonii a kompozici. Intenzivně se věnuje latinskoamerické lidové hudbě a populární písni a skládá. Posledních deset let žije v Německu a působí převážně na berlínské hudební scéně. Vydal dvě sólová alba, Interiores (2008) a Presente (2013). V roce 2012 začal hrát s Martou Töpferovou v kvartetu „Trova“, společně s dalším chilským multiinstrumentalistou, Cristianem Carvachem.

Gabo Naas se narodil v argentinské Patagonii. Jeho hudební začátky byly spjaty s tradičními argentinskými písněmi. Studoval na konzervatořích v argentinské Córdobě, kde rozvíjel svůj jedinečný talent jako multiinstrumentalista. V posledních jedenácti letech působí v Berlíně, kde vedl kvartet ve stylu latin jazz, psal filmovou hudbu a spolupracoval s řadou hudebníků, mezi nimi i s kubánskými a africkými skupinami. V poslední době̌ se Gabo zaměřuje se na vlastní vokální a kytarový repertoár, který se skládá z úprav tradičních jihoamerických písní. Gabovy hluboké znalosti folklóru a tradiční hudby rodné Argentiny spolu s bohatými zkušenostmi jako multiinstrumentalista propůjčují jeho vokálnímu a kytarovému konceptu velmi zralý a sofistikovaný osobní zvuk.

Více na www.martatopferova.com, www.gabonaas.com

Zjistit více

PRAGASÓN (ČR, Kuba)

21. září 2022 od 19:00

PRAGASÓN (ČR, Kuba)

… tradiční kubánská hudba

Pragasón „la música cubana en Praga“ – hudební skupina založená v Praze koncem roku 2000, od počátku zaměřená zejména na autentickou prezentaci tradiční kubánské hudby si získala svoje příznivce mezi netaneční i taneční veřejností. Zakladatelem a frontmanem kapely je kubánský zpěvák, tanečník a stepař Jorge Concepcion. Inspirací k prvním skladbám byla skupina Buena Vista Social Club, oblíbená na konci minulého století po celém světě. V repertoáru kapely jsou jak méně známé rytmy jako danzón, bolero a son, tak i rytmy známější jako chachachá, mambo a salsa. Pražská skupina Pragasón posluchače svou hudbou přenese na slunnou Kubu 20. století, do doby tančíren a kabaretů. Přijďte se zaposlouchat a zavlnit do kubánských rytmů plných energie a temperamentu a prožít tak skvělý latino večer ve ŠKODA Muzeu.

Více na www.pragason.com