Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Rodný dům Ferdinanda Porscheho v Liberci – Vratislavicích je místem, kde se počátky individuální mobility setkávají s trendy budoucnosti. Připomínáme si zde české průmyslové tradice, místní inženýrské umění a nadšení pro techniku. Budova rodného domu je od roku 2011 ve vlastnictví společnosti ŠKODA AUTO, v roce 2016 byla dokončena její rozsáhlá rekonstrukce s cílem vrátit jí proporce a vzhled z roku 1875, kdy se právě zde narodil věhlasný konstruktér Ferdinand Porsche. Moderně pojatá expozice interaktivně zapojí návštěvníky do poznávání světa techniky, technologií, bohaté historie i budoucnosti mobility. Součástí areálu je i nová servisní budova, kde návštěvníci najdou pokladnu, prodejnu suvenýrů i nabídku občerstvení.

V domě na Tanvaldské ulici č. 38 ve Vratislavicích nad Nisou se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce prvního vozu Volkswagen zvaného Brouk. Obytný dům sloužil současně i jako provozovna živnosti Ferdinandova otce Antona Porscheho, který měl v přilehlém objektu prosperující klempířskou dílnu. Zde prožil Ferdinand Porsche své dětství a mládí, v rodinném podniku se vyučil klempířem. Zde absolvoval své první konstruktérské krůčky i pokusy s elektřinou, které vedly až k elektrifikaci celého objektu.

V tomto domě žil Ferdinand Porsche až do roku 1893, kdy se přestěhoval do Vídně. Ferdinand Porsche se do Vratislavic ale vracel za rodiči - v roce 1903 jim přivezl představit svou vyvolenou - Aloisii Kaes. Cestu z Vídně do Vratislavic absolvoval mladý pár ve voze Lohner-Porsche Mixte s benzino-elektrickým pohonem, který Ferdinand Porsche zkonstruoval.

Otevírací doba

Můžete nás navštívit v těchto dnech: pátek–neděle, od 9 do 17 hodin.

Mimo otevírací dobu je návštěva možná po předchozí dohodě.

24.–26. prosince 2021: zavřeno

31. prosince 2021: od 9 do 14 hodin

1. ledna 2022: zavřeno

Expozice

Moderně pojatá expozice v rodném domě Ferdinanda Porscheho má tři hlavní sekce, a sice Inženýrské umění, Mobilitu a Rodinu. Těžištěm je inženýrský a konstruktérský duch Ferdinanda Porscheho: Na tomto autentickém místě zobrazuje velkou osobnost v historických souvislostech a ukazuje cestu k dosažení individuální mobility, završenou konstrukcí vozu Volkswagen. Expozice současně vykresluje zásadní momenty vývoje inženýrského a konstrukčního umění, jehož je životní dílo Ferdinanda Porscheho součástí. Pomocí iPadů se návštěvníci u jednotlivých exponátů mohou seznámit s dalšími souvislostmi a informacemi.

Inženýrské umění

Prosvětlené vitríny prezentují historické milníky konstrukčního a inženýrského umění, od prvních nástrojů až po vynálezy, které se uplatní v blízké budoucnosti. Zvláštní pozornost je věnována regionu Čech a bohaté tradici, kterou v oblasti technického vývoje máme.

Mobilita

Středobodem této části expozice je vůz spjatý se jménem Ferdinanda Porscheho. Návštěvníci zde najdou i ukázky vývojových prací, designových studií či výzkumných projektů, které se uplatní u automobilů budoucnosti. To vše je doplněno výhledem, jak by mohla vypadat mobilita budoucnosti.

Rodina

Dominantním prvkem je zde velký rodinný stůl, věnovaný rodině Porscheových. Stůl je zaplněný vzpomínkami a důležitými momenty, které vyprávějí o životě Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích, Vídni, Vídeňském Novém Městě, Stuttgartu, Wolfsburku, Gmündu a Zell am See. Dobové fotografie jsou přitom vstupem do multimediální prezentace o životě a díle Ferdinanda Porscheho.

PROHLÍDKY

Expozici je možné si individuálně prohlédnout v otevírací době, a to interaktivně s pomocí na místě zapůjčených iPadů. V případě návštěvy skupiny nad 20 osob doporučujeme nás kontaktovat s předstihem. Rodný dům lze po předchozí dohodě navštívit i mimo standardní otevírací dobu.

Návštěvní řád Rodného domu Ferdinanda Porscheho


Navštivte expozici Rodného domu i ŠKODA Muzea z pohodlí domova a prohlédněte si sérii krátkých videoprohlídek.

NÁKUP E-VSTUPENEK DO RODNÉHO DOMU

Nákup e-vstupenky či dárkové vstupenky do Rodného domu Ferdinanda Porscheho na individuální prohlídku bez průvodce a bez rezervace termínu je možný online zde:

VSTUPNÉ

*Snížené vstupné: děti do 15 let, studenti do 26 let, senioři nad 65 let, zaměstnanci společnosti ŠKODA AUTO (po předložení průkazu).

Zdarma: ZTP, ZTP/P a 1 osoba jako doprovod, děti do 6 let, novináři, odborní pracovníci muzeí, galerii (po předložení průkazu AMG), u skupin řidič autobusu, 1 doprovodná osoba od cestovní kanceláře, 2 doprovodné osoby u školních skupin.

Mimo otevírací dobu: Příplatek za prohlídku mimo otevírací dobu činí 50 Kč na osobu.

Ceník ke stažení.

Obchod a kavárna

Návštěvníci muzea se mohou před či po prohlídce expozice občerstvit v kavárně, kde jsou pro ně připraveny jak studené a teplé nápoje tak i lehké dezerty. Obchod nabízí suvenýry pro malé i velké: odznaky, modely aut, knihy a další vybrané produkty.

Reklamační řád obchodu

Nápojový lístek kavárny

Otevírací doba kavárny a obchodu: Pá–Ne, 9:00–17:00

Více informací o pronájmu areálu rodného domu naleznete zde.

Kde nás najdete

Rodný dům Ferdinanda Porscheho najdete na adrese:
Tanvaldská 38, 463 11 Liberec – Vratislavice nad Nisou

Kontakty

Kontaktujte nás

Rodný dům Ferdinanda Porscheho
Kontakt pro média

Ondřej Láník

Provozovatel Rodného domu

ŠKODA Muzeum, ŠKODA AUTO a.s., tř. Václava Klementa 294, Mladá Boleslav

Kavárna

Provozovatel kavárny

Zátiší Catering Group, a.s. Novotného lávka 5, 110 00 Praha 1

Andrea Vostárková

Provoz kavárny, catering