Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Otevřeno pátek–neděle 9:00–17:00

Rodný dům Ferdinanda Porscheho v Liberci – Vratislavicích je místem, kde se počátky individuální mobility setkávají s trendy budoucnosti. Připomínáme si zde české průmyslové tradice, místní inženýrské umění a nadšení pro techniku. Budova rodného domu je od roku 2011 ve vlastnictví společnosti Škoda Auto, v roce 2016 byla dokončena její rozsáhlá rekonstrukce s cílem vrátit jí proporce a vzhled z roku 1875, kdy se právě zde narodil věhlasný konstruktér Ferdinand Porsche. Moderně pojatá expozice interaktivně zapojí návštěvníky do poznávání světa techniky, technologií, bohaté historie i budoucnosti mobility. Součástí areálu je i nová servisní budova, kde návštěvníci najdou pokladnu, prodejnu suvenýrů i nabídku občerstvení.

Aktuální dění v rodném domě

Salon filmových klapek

Výstava

Tradiční výstava filmových klapek již léta patří mezi hlavní součást doprovodného programu Zlínského Film Festivalu. Myšlenka vyzvat výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, se zrodila už v roce 1998. Dnes do ní každoročně přispívá přes 120 umělců. V Rodném domě F. Porscheho bude výstava filmových klapek k vidění 15.–17. 3. a 22.–24. 3. 2024.

Aktuální vůz v expozici

Austro-Daimler Bergmeister

V expozici Rodného domu Ferdinanda Porscheho je v současné době k vidění vůz Austro-Daimler Bergmeister z roku 1932, vůz je k vidění do 17. března 2024.

Aktuální informace

Kulturní akce

Žádné výsledky

V domě na Tanvaldské ulici č. 38 ve Vratislavicích nad Nisou se v roce 1875 narodil Ferdinand Porsche, který se proslavil jako automobilový konstruktér a tvůrce prvního vozu Volkswagen zvaného Brouk. Obytný dům sloužil současně i jako provozovna živnosti Ferdinandova otce Antona Porscheho, který měl v přilehlém objektu prosperující klempířskou dílnu. Zde prožil Ferdinand Porsche své dětství a mládí, v rodinném podniku se vyučil klempířem. Zde absolvoval své první konstruktérské krůčky i pokusy s elektřinou, které vedly až k elektrifikaci celého objektu.

V tomto domě žil Ferdinand Porsche až do roku 1893, kdy se přestěhoval do Vídně. Ferdinand Porsche se do Vratislavic ale vracel za rodiči - v roce 1903 jim přivezl představit svou vyvolenou - Aloisii Kaes. Cestu z Vídně do Vratislavic absolvoval mladý pár ve voze Lohner-Porsche Mixte s benzino-elektrickým pohonem, který Ferdinand Porsche zkonstruoval.

Otevírací doba

Rodný dům Ferdinanda Porscheho

Den Čas
Pondělí Zavřeno
Úterý Zavřeno
Středa Zavřeno
Čtvrtek Zavřeno
Pátek 9:00–17:00
Sobota 9:00–17:00
Neděle 9:00–17:00

Dodatečné informace

Mimo otevírací dobu je návštěva možná po předchozí dohodě.

24.–26. prosince: zavřeno
31. prosince: od 9 do 14 hodin
1. ledna: zavřeno


Škoda Muzeum je otevřeno denně od 9 do 17 hodin

Vstup do Rodného domu se psy a dalšími zvířaty je zakázán (zákaz platí i pro zvířata v přepravkách), výjimku mají pouze asistenční zvířata.

Kavárna a obchod 

otevřeno: Pá–Ne, 9:00–17:00

Návštěvníci muzea se mohou před či po prohlídce expozice občerstvit v kavárně. Obchod nabízí suvenýry pro malé i velké: odznaky, modely aut, knihy a další vybrané produkty.

Kde nás najdete

rodný dům ferdinanda porscheho

Adresa

Rodný dům Ferdinanda Porscheho
Tanvaldská 38
Liberec - Vratislavice nad Nisou

Kontakty

Telefon: +420 326 832 028
E-mail: vratislavice@skoda-auto.cz
Web: rodnydumporsche.cz

Parkování

Parkování pro omezený počet osobních vozů je možné přímo v areálu Rodného domu.