V roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi společný podnik. Škoda tak patří k jedné z nejstarších automobilových značek na světě. Muzeum oživilo tento příběh na autentickém místě – v bývalých výrobních halách, ve kterých se až do roku 1928 vyráběly automobily. Hned vedle v největším a nejmodernějším závodě tento příběh pokračuje: den co den tam sjíždějí z výrobní linky nové škodovky. Také v muzeu je historie stále v pohybu: výstavy, řady akcí, koncertů a v neposlední řadě obměna exponátů nabízejí celoročně inspiraci a rozmanitost. Kromě prohlídek v mnoha jazycích jsou nabízeny doplňkové služby, například pro skupiny a děti. Ideálním rozšířením návštěvy muzea je prohlídka přilehlých výrobních provozů. Tím se vše propojí ve fascinující cestu historií automobilů.

Idea & koncept

Muzeum je moderně koncipovanou výkladní skříní značky, která zve návštěvníky k pestré, poutavé, interaktivní a multimediální procházce historií firmy. Razantní jízda historií automobilky Škoda Auto, kterou představují automobily, filmy, současníci a dokumenty uspořádané na více než 1 800 m² výstavní plochy v historických výrobních halách. Muzeum se chlubí také novým multifunkčním sálem „Laurin & Klement Forum“ a moderním Café/Restaurantem Václav.

Stálá expozice

Souzvuk „Tradice“, „Evoluce“ a „Preciznosti“ tvoří hlavní obsahovou myšlenku Škoda Muzea. Tři světy plné zážitků s mimořádným akcentem: napínavé, poučné a překvapivé. Jako červená nit se expozicí vine směs automobilů a příběhů, inscenována multimediálně a interaktivně. Návštěvník má široké možnosti volby od prostého prohlížení vozů a exponátů, přes prohlížení obrázků a filmů až po hlubší četbu – flexibilita je jednou z hlavních charakteristik muzea.

Aktuální výstavy

Všechny krátkodobé výstavy jsou přístupné v rámci běžného vstupného do muzea. Využijte možnosti zakoupení celoroční vstupenky do expozic Škoda Muzea za zvýhodněnou cenu.

Africké dobrodružství se Škoda Enyaq

10. července – 15. října 2024

Nápadně žlutý plně elektrický vůz Škoda Enyaq, který absolvoval tisíce kilometrů na náročné trase z Evropy do Jižní Afriky a zpět, se nyní stal součástí sbírek Škoda Muzea. Přijďte se na něj v průběhu léta podívat.

30 let fenoménu Škoda Felicia

22. – 30. října 2024

Před 30 lety vyjely z Vrchlabí první hatchbacky Škoda Felicia. Krátkodobá výstava představí vůz ve standardních ale i netradičních provedení karoserie – např. verze Fun či policejní vůz, sportovní Kit Car i prototyp Golden Prague. Výstava bude zpřístupněna již v rámci přednášky k výročí vozu 21. října od 17:30.

Elroq ve Škoda Muzeu

16. – 28. října 2024

Škoda Elroq je prvním plně elektrickým modelem značky Škoda v segmentu kompaktních SUV a také prvním modelem s novým designovým jazykem Škoda Modern Solid, definovaný propracovaností, funkčností a novými vizuálními akcenty, jako je inovativní lesklá černá maska Tech-Deck Face. Vůz je k vidění ve Škoda Muzeu od 16. do 28. října 2024, denně od 9 do 17 hodin.

60 let vozu Škoda 1000 MB

26. června 2024 – 5. ledna 2025

Před 60 lety odstartovala výroba moderního rodinného automobilu Škoda 1000 MB – prvního sériového modelu značky s motorem v zádi moderní a lehké celokovové karoserie. Ikonické „Embéčko“ vznikalo v nové části mladoboleslavského výrobního závodu, zaujalo vysokou úrovní techniky, komfortu i designu a stalo se exportním hitem. V rámci výstavy budou k vidění kromě sériových provedení i prototypy, které vedly k vývoji nového vozu, dále soutěžní speciály, formule a řada nástupců vozu Škoda 1000 MB.

David Černý: Český betlém

Otevřena po celý rok

Ojedinělá výstava bronzových plastik výtvarníka Davida Černého představuje scénické obrazy českých dějin a kultury. Svou formou detailního zpracování jednotlivých postav plastiky připomínají tradiční betlém. Soubor byl vytvořen pro Autostadt při příležitosti výstavy EXP0 2000. 

Historie a historky jako na běžícím pásu

Každý vůz představuje nekonečně mnoho příběhů, některé známé, jiné zase soukromé. Slavná "filmová hvězda“ Ferat spatřila světlo světa v roce 1971. Nezrodila se však přímo pro filmovou roli, ale jako sportovní dvoumístné kupé Škoda110 Super Sport. Původní barva byla bílá, vpředu dominovala výklopná rampa se šesti světlomety, velká část karoserie včetně dveří, střechy a čelního skla se vyklápěla nahoru. Automobil s nadčasovým dynamickým vzhledem opravdu zaujal. Bohužel se nedostal ani do malosériové výroby, a tak si jej zájemci mohli prohlédnout alespoň na filmovém plátně. V roce 1981 již v tomto černém provedení s jinými světlomety a drobnými úpravami na karoserii si zahrál jednu z hlavních rolí ve filmu Upír z Feratu. „Úspěch značky se ukazuje v reálném životě,“ zdůrazňuje vedení společnosti Škoda. „Historie značky Škoda se v tomto směru podobá kouzelné skříňce, naplněné k prasknutí, a my jsme z ní vybrali ty nejlepší kousky. Ty ukazují fascinaci, kterou značka vyvolává v České republice i na celém světě.” Návštěvník se seznámí se zajímavými epizodami nejrůznějšího zabarvení: v hlavní roli jsou zaměstnanci, fankluby značky, celebrity, státníci, děti i závodníci.

Anekdoty, události, některé i poněkud bizarní – tvůrci muzea na denní světlo vytáhli leccos. Jedno přitom mají všechny příběhy společné: vypráví o mimořádném vztahu mezi člověkem a automobilem značky Škoda. Ať se totiž dělo cokoli, stalo se to vždy s automobilem značky Škoda, nebo v něm.

Zábavná anekdota z roku 1957 informuje o česko-amerických vztazích, ovlivněných automobilkou Škoda: V roce 1957 vyslal jeden americký dovozce automobilů tehdejší Miss USA na fotografování do Československa. Fotografovalo se na Hradčanech, a to ve voze Škoda Felicia, snovém kabrioletu oněch časů. Po zveřejnění fotografií této dámy s vozem značky Škoda v USA následovala obrovská poptávka amerických zájemců po modelu Felicia. Flirt s třídním nepřítelem však neměl dlouhého trvání: Zájemců bylo 15.000, do Ameriky ale bylo možno dodat pouze 408 vozů.

Sbírka Škoda Muzea

Sbírka Škoda Muzea nyní čítá zhruba 340 položek, mezi nimiž převažují osobní vozy sériové výroby, závodní speciály a prototypy, několik desítek motorů, čtyři motocykly a jedno kolo. Nejstarším exponátem je právě kolo Slavia z roku 1899, nechybí první automobil Voiturette nebo filmový hrdina „Ferat“. Součástí sbírky je i 24-členná flotila vozů, která se pravidelně účastní automobilových výstav (např. Techno-Classica Essen) a veteránských rallye (např. Sachsen Classic, Kitzbüheler Alpen Rally, Silvretta Classic nebo Oldtimer Bohemia Rally). Automobily jsou udržovány v optimálních podmínkách ve speciálně vybudovaném depozitáři. Sbírka je postupně restaurována vlastním oddělením Škoda Muzea, ale i externí pomocí. Při restauračních a renovačních zásazích má vždy přednost kvalita a zachování historické pravdivosti. Veřejnosti přístupný je depozitář prototypů a sportovních vozů v prostorách bývalé slévárny.
Sbírka Škoda Muzea je pravidelně doplňována o další exponáty. Do sbírky jsou zařazovány jak prototypy a nové vozy značky, aby byla zachycena vývojová posloupnost, tak i vozy odkoupené od soukromých majitelů.

Jízdní kolo Slavia

1895

Kola se vyráběla v různých provedeních - pro dámy, pro pány, pro silnější jezdce i špatné cesty

L&K Voiturette A

1906

Dvousedadlový otevřený automobil, vyráběn v letech 1905–1907, počet vyrobených ks se liší, vyrobeno cca 44 kusů.

Historie Škoda Muzea

Nejdříve sbírka, pak muzeum. Za základ sbírky dnešního Škoda Muzea lze považovat od druhé poloviny 60. let soubor dvou motocyklů L&K, šesti osobních vozů L&K, jednoho hasičského a jednoho závodního vozu, který byl nainstalován ve Sboru Českých bratří v Mladé Boleslavi jako stálá expozice. Již tehdy bylo záměrem vybudovat samostatné automobilové muzeum, pro které bylo vytipováno hned několik vhodných prostor, mezi nimi např. i mladoboleslavský hrad.
Nakonec však „AUTOSALON ŠKODA – Technické muzeum AZNP“ svůj provoz zahájilo v nové budově postavené speciálně za tímto účelem (dnešní Škoda Mezinárodní prodej), a to v roce 1975 u příležitosti oslav 1000. jubilea vzniku města Mladá Boleslav a 80. výročí vzniku automobilky. Expozici vozů L&K a Škoda, doplněnou o faktografii z historie, výroby, dosažených sportovních úspěchů firmy a propagační filmy, si tehdy prohlédlo 20 000 návštěvníků ročně.

Nové muzeum na novém místě

V září roku 1995, při stém výročí založení automobilky, byl zahájen provoz Škoda Auto Muzea v nových prostorách – v nejstarší části závodu na Třídě Václava Klementa. Muzeum se tak stalo symbolickým styčným bodem mezi městem a výrobním závodem. Mělo za cíl pořádat vzdělávací, kulturní a reprezentační programy a expozice seznamovala návštěvníky jak s historií, tak s novinkami ve výrobě i vizemi dalšího vývoje.
Původní komplex budov z přelomu 19. a 20. století, jež kdysi sloužil i samotným zakladatelům firmy – pánům Laurinovi a Klementovi jako továrna, byl nyní účelně uzpůsoben potřebám muzea, jehož součástí se stala i nezbytná restaurátorská dílna a archiv společnosti. O rok později byl v muzeu otevřen i multifukční sál zvaný Laurin & Klement Fórum, hojně využíván pro dealerské konference, představení plánovaných novinek novinářům a obchodníkům, ale i koncerty vážné i populární hudby a filmová či divadelní představení.

V muzeu nechyběl ani obchod s tematickou literaturou a dárkovými předměty a stylový „Rallye Bar“. Návštěvnost muzea se vyšplhala na 120 000 návštěvníků ročně. V roce 2012 muzeum prošlo celkovou rekonstrukcí, omlazeny byly exteriéry i interiéry muzea včetně expozice. Novou podobu dostal i název – Škoda Muzeum.