Krátkodobé výstavy

Všechny krátkodobé výstavy jsou přístupné v rámci běžného vstupného do muzea. Využijte možnosti zakoupení celoroční vstupenky do expozic Škoda Muzea za zvýhodněnou cenu.

Salon filmových klapek 

26. března  –  7. dubna 2024

Kompletní kolekce 125 děl 27. ročníku Salonu filmových klapek byla nejprve k vidění v Divadle Hybernia v Praze. Ve středních Čechách jsou tato originální díla vystavena ve Vratislavicích nad Nisou od 15. do 24. března v Rodném domě Ferdinanda Porscheho a od 26. března do 7. dubna si je mohou prohlédnout návštěvníci Škoda Muzea v Mladé Boleslavi.

Výstava je přístupná v rámci běžného vstupného.

Mezi známými jmény autorů ani letos nechybí Jaroslav NěmečekKateřina MilerKristián Kodet, ale také trojice umělců, kteří se do projektu zapojují každoročně Miroslav GöttlichFrantišek Květoň a Ivan Baborák. Poprvé svou klapkou přispěla i autorka loutek, Xenie Axamitová. Svými klapkami po roční přestávce přispějí i Jiří Slíva nebo Ticho 762.

Na klapkách se i tentokrát objevují osobnosti nejen filmového plátna, jako je Tomáš HolýBolek Polívka a Miroslav Donutil nebo Jiří Šlitr, který by letos oslavil 100 let. Sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková zase reflektuje 105. nedožité narozeniny Miroslava Zikmunda a pokračuje v řadě významných zlínských staveb, tentokrát ztvárněním vily slavného cestovatele. Nejstarším výtvarníkem, který se již po šestnácté zapojil do našeho projektu, je devadesátiletý Antonín Vojtek. Tradiční aukce se uskuteční v rámci 64. Zlín Film Festivalu 2. června v Kongresovém centru Zlín. Z výtěžku dražby klapek jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2 998 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 48 332 000 Kč. Stále nepřekonaný je úspěch klapky Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená“ z roku 2008, kterou zájemce zakoupil za 199 tisíc korun. Kompletní kolekce je k vidění na webu salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled všech klapek ze všech dosavadních ročníků Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.

1974: Škoda 200 RS

10. ledna – 28. dubna 2024

Ještě před příchodem legendárního modelu Škoda 130 RS hájily na tratích československých soutěží barvy mladoboleslavské automobilky fantasticky rychlá kupé Škoda 180/200 RS. Jimi zavedené označení RS (rallye sport) se u sportovních verzí vozů Škoda používá dodnes. Celkem vznikly dva vozy Škoda 200 RS – oba dva jsou v rámci výstavy k vidění ve Škoda Muzeu.

Example Link
Tisková zpráva výstavy

Africké dobrodružství se Škoda Enyaq

10. července 2024 – 30. září 2024

Nápadně žlutý plně elektrický vůz Škoda Enyaq, který absolvoval tisíce kilometrů na náročné trase z Evropy do Jižní Afriky a zpět, se nyní stal součástí sbírek Škoda Muzea. Přijďte se na něj v průběhu léta podívat.

Vůz je k vidění ve Škoda Muzeu od 10. července do 30. září 2024, denně od 9 do 17 hodin.

Jak se žlutý Enyaq stal součástí sbírky Škoda Muzea.

60 let vozu Škoda 1000 MB

26. června 2024 – 5. ledna 2025

Před 60 lety odstartovala výroba moderního rodinného automobilu Škoda 1000 MB – prvního sériového modelu značky s motorem v zádi moderní a lehké celokovové karoserie. Ikonické „Embéčko“ vznikalo v nové části mladoboleslavského výrobního závodu, zaujalo vysokou úrovní techniky, komfortu i designu a stalo se exportním hitem. V rámci výstavy budou k vidění kromě sériových provedení i prototypy, které vedly k vývoji nového vozu, dále soutěžní speciály, formule a řada nástupců vozu Škoda 1000 MB.

20 let vozu Škoda Fabia WRC

3. února 2022 - 30. června 2023

Před 20 lety se na tratích světového šampionátu objevila Škoda Fabia WRC. Až do sezony 2007 startovali s celkem 24 exempláři jezdci továrního týmu Škoda Motorsport a později i jezdci soukromých stájí. Nástupnické soutěžní speciály na bázi dalších generací řady Fabia nasbíraly tisíce trofejí. Škoda Fabia WRC je k vidění v depozitáři sportovních vozů do konce června 2023.

25 let vozu Škoda Octavia Combi

1. března 2022 - 17. května 2023

Evergreen Škoda Octavia Combi se během 25 let své existence v řadě zemí propracoval mezi nejúspěšnější automobily své kategorie. Aktuální čtvrtá generace nabízí i elektrifikované verze plug-in hybrid iV a mild-hybrid e-TEC. Přijďte si prohlédnout zástupce všech 4 novodobých generací i jejich předchůdce z roku 1964 do expozice Škoda Muzea do 17. května 2023.

David Černý: Český betlém

otevřena po celý rok

Ojedinělá výstava bronzových plastik výtvarníka Davida Černého představuje scénické obrazy českých dějin a kultury. Svou formou detailního zpracování jednotlivých postav plastiky připomínají tradiční betlém. Soubor byl vytvořen pro Autostadt při příležitosti výstavy EXP0 2000.   Výstava je do konce roku k vidění v sále Hieronimus III.